Mediat greke citojnë Ramën për “detin”: Marrëveshja e 2009 u apelua në “Kushtetuese” nga frika e tensioneve

“Për të zgjidhur mosmarrëveshjet midis Greqisë dhe Shqipërisë, Dora Bakoyannis dhe Edi Rama, nxorrën “shpatat” kundër njëri –tjetrit duke argumentuar se, “herët a vonë do të arrijmë një pikëpamje të përbashkët mbi zonat detare”, ku kryeministri shqiptar mbështet idenë se zgjidhja e kësaj çështje mund të bëhet ose me ndihmën e vendeve të treta, siç tha ai, ose në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë”, shkruajnë mediat greke pas konferencës për Ballkanin Perëndimor organizuar nga “The Economist në të cilën u komentua edhe marrëveshja e prishur për kufirin detar, mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Mediat e vendit fqinj shkruajnë se kryeministri shqiptar nuk e “evitoi dot praninë turke në Ballkanin Perëndimor”, kur deklaroi se; “ne kemi një bashkëpunim strategjik me Greqinë dhe Turqinë. Turqia luan një rol kritik për sigurinë e Evropës, ashtu si Greqia luan një rol kritik për kufijtë e Evropës. Padyshim, Presidenti turk nuk është kundër grekëve”.

Më tej në artikull thuhet se:

Bakojanis shprehu pakënaqësinë e saj me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, një dekadë më parë, e cila anuloi marrëveshjen Greko-Shqiptare për shenjimin e ujërave territoriale, e cila ishte nënshkruar në Tiranë. 

“Nuk ka asnjë justifikim për të mos pasur një marrëveshje pas 12 vjetësh”, nënvizoi ajo dhe kërkoi një marrëveshje:

“Do të jetë e rëndësishme për të dy vendet”, këmbënguli ajo duke theksuar njëkohësisht se “Greqia nënshkroi dy marrëveshje të rëndësishme, me “Egjiptin dhe Italinë për caktimin e zonave detare, ne shpresojmë të vazhdojmë në këtë kurs me Shqipërinë.” 

Ajo sqaroi se “ndërhyrja e vendeve të treta nuk ndihmon, ne e dimë se Turqia ishte kundër marrëveshjes”.

Lexo edhe: Rama përplaset me Bakojanis për detin: Negociojmë me arbitër, ose në gjykatë

Duke parë se kryeministri Rama e ka patur një shpjegim për Bakojanis për prishjen e marrëveshjes së vitit 2009, pasi u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese, mediat shkruajnë se kryeministri shqiptar e ka argumentuar me faktin se mund të kishte rritje të tensioneve mes qeverisë dhe opozitës ndaj dhe është apeluar në Gjykatë.

“Dialogu përfundoi me z. Rama duke thënë se ai kishte apeluar në Gjykatën Kushtetuese nga frika e tensioneve në rritje në vendin e tij midis qeverisë dhe opozitës. Në të njëjtën kohë, ai pretendoi se kishte asnjë përfshirja turke për rrëzimin e marrëveshjes. Duke mbyllur fragmentin përkatës, Kryeministri shqiptar shprehu mirënjohjen e tij, siç deklaroi ai, për Kryeministrin Kyriakos Mitsotakis dhe Ministrin e Punëve të Jashtme Nikos Dendias, sepse “ata treguan sjellje konstruktive dhe dëshirë për të zgjidhur çështjen. “Unë jam i bindur që me qeverinë aktuale Greqia është në rrugën e duhur”, deklaroi Rama.

Edhe ministri i Jashtëm i SYRIZA, Jorgo Katrougalos, ndërhyri në këtë diskutim, duke thënë se qeveria e SYRIZA “kishte negociata krijuese (me qeverinë e Tiranës), të cilat në fakt kishin ardhur shumë afër arritjes së një marrëveshjeje për të gjitha çështjet”, duke përfshirë edhe zonën ekonomike ekskluzive.

“Ne mbështesim perspektivat evropiane të Shqipërisë,” tha ai, ndërsa dy ligjvënësit grekë ranë dakord që pakica greke e Shqipërisë mund të jetë një urë miqësie midis dy vendeve”, thuhet ne artikullin e mediave greke, ku çështja dhe diskutimet e marrëveshjes se detit Greqi-Shqipëri janë në fokusin e tyre.

Pas debateve të lindura në vend nga deklarata e Mitsotakis në parlamentin grek për shtrirjen e Greqisë me 12 milje në detin jon, kryeministri Rama deklaroi se marrëveshja e vitit 2009, u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese pasi sipas tij, cenoheshin interesat kombëtare ndërsa ish-kryeministri Berisha e cilësoi si një marrëveshje e arritur me sukses nga qeveria e tij.

N.D./abcnews.al

The post Mediat greke citojnë Ramën për “detin”: Marrëveshja e 2009 u apelua në “Kushtetuese” nga frika e tensioneve appeared first on Abc News.